» 
Arabic Bulgarian Chinese Croatian Czech Danish Dutch English Estonian Finnish French German Greek Hebrew Hindi Hungarian Icelandic Indonesian Italian Japanese Korean Latvian Lithuanian Malagasy Norwegian Persian Polish Portuguese Romanian Russian Serbian Slovak Slovenian Spanish Swedish Thai Turkish Vietnamese
Arabic Bulgarian Chinese Croatian Czech Danish Dutch English Estonian Finnish French German Greek Hebrew Hindi Hungarian Icelandic Indonesian Italian Japanese Korean Latvian Lithuanian Malagasy Norwegian Persian Polish Portuguese Romanian Russian Serbian Slovak Slovenian Spanish Swedish Thai Turkish Vietnamese

definition - Fransızca

definition of Wikipedia

   Advertizing ▼

synonyms - Fransızca

Fransızca (adj.)

Fransız

phrases

   Advertizing ▼

analogical dictionaryWikipedia

Fransızca

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Git ve: kullan, ara
Fransızca
Français
Konuşulduğu ülkeler5 kıtada konuşulmaktadır:
Avrupa (Fransa, Belçika, İsviçre, Lüksemburg, Monako, Andorra, Vatikan).
Afrika (Benin, Burkina Faso, Burundi, Cezayir, Cibuti, Çad, Demokratik Kongo Cumhuriyeti, Ekvator Ginesi, Fas, Fildişi Sahili, Gabon, Gine, Kamerun, Komorlar, Kongo Cumhuriyeti, Madagaskar, Mali, Mauritius, Moritanya, Nijer, Orta Afrika Cumhuriyeti, Ruanda, Senegal, Seyşel Adaları, Togo, Tunus)
Amerika (ABD: [Louisiana ve Maine eyaletleri], Fransız Guyanası, Guadeloupe, Haiti, Kanada, Martinique)
Asya (Suriye, Lübnan, Hindistan'ın Puduçeri şehrinde ve Vietnam, Kamboçya ve Laos'da Fransızca konuşan küçük azınlıklar da bulunmaktadır)
Okyanusya (Fransız Polinezyası, Wallis ve Futuna Adaları, Vanuatu, Yeni Kaledonya)
Konuşan kişi sayısıAnadil: 77 milyon[kaynak belirtilmeli]
Toplam: 128 milyon[kaynak belirtilmeli]
Sıralama18. (toplamda 9.)
Dil grubu sınıflandırmasıHint-Avrupa Dilleri
İtalik
Roman Dilleri
İtalo-Batı
Batı
Fransızca
Resmî durum
Resmî dil olduğu ülkeler29 ülke: Fransa, Belçika, Benin, Burkina Faso, Burundi, Cibuti, Çad, Demokratik Kongo Cumhuriyeti, Ekvator Ginesi, Fildişi Sahili, Gabon, Gine, Haiti, İsviçre, Kamerun, Kanada, Komorlar, Kongo Cumhuriyeti,Mauritius,Lüksemburg, Madagaskar, Mali, Monako, Nijer, Orta Afrika Cumhuriyeti, Ruanda, Senegal, Seyşel Adaları, Togo ve Vanuatu.

Afrika Birliği,Avrupa Birliği, BM, FIFA ve birçok diğer örgüt.
Dili düzenleyen kurumAcadémie française (Fransa);
Office québécois de la langue française (Quebec, Kanada);
Conseil pour le développement du français en Louisiane (Louisiana).
Dil kodları
ISO 639-1fr
ISO 639-2fra
ISO 639-3fra
SILFRA
Not: Bu sayfa Unicode ile kodlanmış IPA fonetik sembolleri kullanıyor olabilir.
Vikipedi'nin Fransızca sürümü
Ayrıca bakınız: DilDil aileleri

Fransızca (français, UFA: /fʁɑ̃sɛ/), Hint-Avrupa dillerinden, Fransa ve Fransız uygarlığını benimsemiş ve eski Fransız sömürgesi ülkelerde kullanılan dildir.

Dünya'da yaklaşık olarak 200 milyon insan Fransızca bilmektedir. 128 milyon insan Fransızca'yı anadili veya ikinci dili olarak konuşurken, 54 ülkede 72 milyon insan tarafından da bilinmekte ve konuşulmaktadır. Başta Fransa olmak üzere Kanada, Belçika, İsviçre, Afrika, Lüksemburg ve Monako'da konuşulur.

Fransızca; İspanyolca, Portekizce, İtalyanca, Katalanca ve Romence gibi Roma İmparatorluğu'nun dili olan Latince'nin devam dillerindendir.

Fransızca tarih içerisinde Roma Galyalılarının kelt dillerinden ve Roma sonrası frenk göçmenlerinin cermen dillerinden etkilenmiştir.

Fransızca 29 ülkede resmi dildir. La Francophonie denilen Frankofon Fransızca konuşan uluslar topluluğudur. Birleşmiş Milletler'in bütün altkurumlarında ve uluslararası kuruluşların çoğunda resmi dildir.

Avrupa Birliği verilerine göre 27 üye ülkedeki 129 milyon insan (497.198.740 %26'sı) Fransızca konuşmakta ve bunun 65 milyonu (%12) anadili, 69 milyonu (%14) ise ikinci dili olarak konuşmaktadır. Bu verilere göre Fransızca birlik içerisinde İngilizce ve Almanca'dan sonra en sık konuşulan 3. dildir.

Konu başlıkları

Dağılım

Avrupa

Fransa'daki yasal konumu

Fransız Anayasası'na göre Fransızca 1992'den beri Fransa'nın resmi dilidir.( aslında 1539'dan beri önceki birtakım yasal metinlerde de Fransızca resmi dildir)

Resmi hükümet yayınlarında, eğitim sisteminde, yasal sözleşmelerde, reklamlarda yabancı sözcüklerin Fransızca'ya çevrilmesi zorunludur.

Fransızca'ya ek olarak Fransa'da pek çok yerel dil de konuşulur. Fransa Avrupa Yerel Diller Sözleşmesi'ne imza atmış olmasına karşın, 1958 anayasasına karşı olduğu gerekçesiyle bunu onaylamamamıştır.

İsviçre

Fransızca İsviçre'nin 4 resmi dilinden biri olup (diğerleri Almanca, İtalyanca, Romanca) İsviçre nüfusunun %20'sinin anadilidir. romance dili Almanca,Italyanca va fransizca karisimdan olusan bir dildir ve Isvicre nin 100 de 6`si tarafindan kullanilir.

Belçika

Fransızca Belçika'nın Valon bölgesinin resmi dilidir ancak bu bölgede Almanca konuşan doğu kantonlar da yaşar. Başkent Brüksel'in içinde yer aldığı merkez bölgesinin Felemenkçe ile birlikte iki resmi dilinden biridir. Bu bölgede çoğunlukla anadilleri olmamasına karşın nüfusun büyük çoğunluğu tarafından konuşulur. Valon ve Brüksel-merkez bölgelerine sınırı olmasına rağmen Flaman bölgesinde ise Fransızca ve Almanca resmi dil olmayıp Felemenkçe konuşulur. Ancak bu bölgede anadilleri Fransızca olan insanlar da yaşar.

Toplamda nüfusun %40'ı Fransızca, %60'ı Felemenkçe konuşur. Felemenkçe konuşan insanların %59'u da Fransızca'yı ikinci dilleri olarak konuşurlar. Bu bilgilere göre Belçikalıların %75'i Fransızca bilmektedir.

Avrupa Birliği ve aday ülkelerdeki Fransızca okuryazarlığı[1]

Monako ve Andorra

Monako Prensliği'nin ulusal dili Monégasque olmasına karşın Fransızca tek resmi dildir ve Fransız kökenliler ülke nüfusunun %47'sini oluştururlar.

Andorra'nın resmi dili ise Katalanca'dır. Fransa'ya yakın komşuluğu nedeniyle Fransızca da konuşulur. Fransız kökenliler ülke nüfusunun %7'sini oluşturur.

İtalya

İtalyanca ile birlikte Fransızca İtalyanların resmi bir dili olup İtalya'nın Aosta vadisi bölgesinde konuşulur. Buna ek olarak bölgede başka lehçeler de konuşulmaktadır ancak bunlar resmi açıdan henüz tanınmamıştır.

Lüksemburg

Fransızca Lüksemburg'un Almanca ve Lüksemburgca ile birlikte üç resmi dilinden birisidir. Lüksemburg eğitim sistemi üçlü dil yapısındadır. İlkokulun ilk yıllarında dersler Lüksemburgca, sonraki yıllarda Almanca, liseden itibaren ise Fransızca olarak okutulmaktadır.

Amerika

Kanada

Kanada'nın başkenti Ottawa’da ikidilli (İngilizce/Fransızca) bir durak tabelası.

Fransızca Kanada'nın resmi dillerinden biri olup İngilizce'den sonra en çok konuşulan ikinci dildir. Quebec eyaletinde ise Fransızca tek resmi dil olup 7 milyon insanın ana dilidir. Nüfusunun üçte biri frankofon içinde yer alan New Brunswick bölgesinin ise iki resmi dili vardır. Nüfusunun üçte biri frankofon içinde yer alan Kanada'nın başkenti Ottawa, Ontario şehrinin ise iki resmi dili vardır. Ontario, Nova Scotia ve Manitoba bölgelerinde de resmi dil olmamasına karşın Fransızca konuşan insanlar yaşar.

Haiti

Fransızca toplumun okuryazar kesiminde konuşulmasına karşın Haiti'nin resmi dillerinden biridir. Fransızca kökenli Kreol dillerinden biri olan Haiti Kreolü ise nüfusun büyük kısmının ana dilidir.

Birleşik Devletler

Federal düzeyde resmi bir tanınması olmamasına karşın Fransızca Birleşik Devletler'de İngilizce ve İspanyolca'dan sonra en çok konuşulan üçüncü dildir. Louisiana, Maine, Vermont ve New Hampshire eyaletlerinde ise en çok konuşulan ikinci dildir. Louisiana'da Kayun ve Kreol Fransızcası konuşulur. 2000 verilerine göre Louisiana'da 194.000 insan evlerinde Fransızca konuşmaktadır.

Afrika

Senegal,Dakar'da fransızca bir süpermarket tabelası.
██ Afrika frankofonu ülkeleri██ Bazen Afrika frankofonuna dahil edilen ülkeler

Dünyada Fransızca konuşan nüfusun büyük çoğunluğu Afrika'da yaşar. Uluslararası Fransızca konuşan Ülkeler Topluluğu'nun (Organisation internationale de la Francophonie) 2007 raporuna göre 31 farklı Afrika ülkesinde yaşayan 115 milyon Afrikalı Fransızca'yı anadili ya da ikinci dili olarak konuşabilmektedir. Fransızca Afrika genelinde ikinci bir dil olmasına karşın Abidjan, Libreville gibi şehirlerde ve Fildişi Kıyısı'nda sadece Fransızca konuşulmaktadır.

Afrika dillerinden etkilenerek gelişen Afrika Fransızcası'nın birçok çeşidi olmasından dolayı tek bir Afrika Fransızcası'ndan söz edilemez.Fransızca kökenli Kreol dillerine ek olarak Fransızca Hint Okyanusu'nda bulunan adalarda da konuşulur. Madagaskar'da Fransızca'nın yanında Malayo-Polinezyan bir dil olan Malagazi konuşulur. Mauritius ve Seyşel Adaları'nda İngilizce'nin resmi dil olmasından bu yana Fransızca ve İngilizce arasında bir çekişme vardır. Madagaskar'da da son yıllarda İngilizce resmi dil olmuştur.

Sahraaltı ülkelerde eğitimin yaygınlaşmasıyla birlikte Fransızca dili de yaygınlaşmış ve evrime uğramıştır.

Diğer ülkelerden Afrika'ya gelenler için Afrika Fransızcası'nı anlamak biraz güç olabilir, buna karşılık yazı dilinde çok büyük farklılıklar yoktur.

Fransızca pek çok Afrika ülkesinde resmi dildir:

Mauritius ve Magrip ülkelerinde resmi dil olmayıp idari dilde yaygın olarak kullanılır:

Son yıllarda Cezayir özellikle eğitim dilinde Fransızca’nın yerine Arapça’nın kullanımını yaygınlaştırmak için dille ilgili çeşitli düzenlemeler yapmıştır.

Mısır’da çoğunlukla kullanılan yabancı dil İngilizce olmasına karşın üst ve orta sınıflarda Fransızca daha yaygın olarak bilinir ve konuşulur. Bu yüzden eğitim süreci içerisinde bir Mısırlı İngilizce’ye ek olarak Fransızca da öğrenir. Mısır, Fransızca konuşan ülkeler topluluğu (Frankofon)içerisinde yer alır.

Fransa’nın Hint Okyanusu’nda yer alan iki denizaşırı bölgesi Mayotte ve Réunion’da da resmi dil Fransızca’dır.

Asya

Asya'da; eski Fransız sömürgeleri olan Hindistan'ın Puduçeri şehrinde, Vietnam, Kamboçya ve Laos'da ticaret ve azınlık dili Fransızca olarak kabul edilir. Ayrıca Asya'daki diğer eski Fransız sömürgeleri olan Suriye ve Lübnan'da çoğunlukla kullanılan yabancı dil İngilizce olmasına karşın üst ve orta sınıflarda Fransızca daha yaygın olarak bilinir ve konuşulur. Lübnan, Fransızca konuşan ülkeler topluluğu (Frankofon)içerisinde yer alır.

Sınıflama

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Latince
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Klasik Latince
 
 
 
Kaba Latince
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Roman dilleri
 
 
 
 
 
Sardinyaca lehçeleri
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Batı İtalik dilleri
 
 
 
 
 
Doğu Roman dilleri
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Batı Roman
 
 
 
 
 
Proto-İtalyanca
 
Balkan Roman
 
Dalmaçyaca
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
İberik Roman
 
 
 
 
 
Galik Roman
 
İtalyanca
 
Proto-Rumence
 
Arnavutça kelimeler
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Portekizce
 
İspanyolca
 
Fransızca
 
Oksitan Roman
 
Rumence
 
Ulahça
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Oksitanca
 
Katalanca

Dilbilgisi

Fiil çekimi

Etken fiil zamanları

"-er" ile biten fiiler
regarder (seyretmek, bakmak, izlemek)
Şimdiki zamanBitmemiş bir eylemi gösteren zamanGeçmiş zamanBasit gelecek zamanŞart kipiİstek kipi (şimdiki zaman)İstek kipi (geçmiş zaman)
jeregarderegardaisregardairegarderairegarderaisregarderegardasse
turegardesregardaisregardasregarderasregarderaisregardesregardasses
ilregarderegardaitregardaregarderaregarderaitregarderegardât
nousregardonsregardionsregardâmesregarderonsregarderionsregardionsregardassions
vousregardezregardiezregardâtesregarderezregarderiezregardiezregardassiez
ilsregardentregardaientregardèrentregarderontregarderaientregardentregardassent
Aynı hâlde: -er ile biten her kurallara uyan fiil.
acheter (satın almak)
j'achèteachetaisachetaiachèteraiachèteraisachèteachetasse
nousachetonsachetionsachetâmesachèteronsachèterionsachetionsachetassions
ilsachètentachetaientachetèrentachèterontachèteraientachètentachetassent
Aynı hâlde: enlever (kaldırmak) se lever (kalmak) relever (tekrar kaldırmak), se promener (yürüyüş yapmak), ramener (geri getirmek), peser (tartmak)
préférer (tavsiye etmek, yeğlemek)
jepréfèrepréféraispréféraipréféreraipréféreraispréfèrepréférasse
nouspréféronspréférionspréférâmespréféreronspréférerionspréférionspréférassions
ilspréfèrentpréféraientpréférèrentpréférerontpréféreraientpréfèrentpréférassent
Aynı hâlde: compléter (bitirmek), dessécher (kurutmak), espérer (umut etmek), exagérer (abartmak), s'inquiéter (kendini tasalandırmak), (se) protéger ([kendini] korumak), répéter (tekrar etmek)
appeler (çağırmak, adlandırmak, v.s.[2])
j'appelleappelaisappelaiappelleraiappelleraisappelleappelasse
nousappelonsappelionsappelâmesappelleronsappellerionsappelionsappelassions
ilsappellentappelaientappelèrentappellerontappelleraientappellentappelassent
Aynı hâlde: épeler (hecelemek), jeter (atmak)
employer (kullanmak, çalışmak)
j'emploieemployaisemployaiemploieraiemploieraisemploieemployasse
nousemployonsemployionsemployâmesemploieronsemploierionsemployionsemployassions
ilsemploientemployaientemployèrentemploierontemploieraientemploientemployassent
Aynı hâlde: essayer (denemek), payer (ödemek), tutoyer ("sen" diye konuşmak)
manger (yemek)
jemangemangeaismangeaimangeraimangeraismangemangeasse
nousmangeonsmangionsmangeâmesmangeronsmangerionsmangionsmangeassions
ilsmangentmangeaientmangèrentmangerontmangeraientmangentmangeassent
Aynı hâlde: arranger (düzeltmek), changer (değiştirmek), corriger ([kusur] düzeltmek), déménager (taşımak), déranger (yerinden etmek), interroger (sorgulamak), mélanger (karıştırmak), ranger (sıralamak, toplamak), nager (yüzmek), songer (düşünmek)

Diğer dillerle karşılaştırma

Fransızca, Hint-Avrupa dili olan Latince'nin soyundan gelen bir Roman dilidir, ve bunun sebebiyle İtalyanca, İspanyolca v.s. gibi dillerle sözsel benzerliklere sahiptir. Aşağıdaki tablo bazı Fransızca sözleri İtalyanca, İspanyolca, Oksitanca, Katalanca, Portekizce, Rumence ve Latince eşdeğerleri ile karşılaştırmaktadır. Bu diller, Fransızca'ya sözsel benzerliklerine göre sıralanmaktadır, örneğin İtalyanca, Fransızca ile %89 sözsel benzerliğe sahip olmasına[kaynak belirtilmeli] rağmen o önce sıralanmaktadır, vesaire.

Türkçe anlamıLatinceFransızcaİtalyancaİspanyolcaOksitancaKatalancaPortekizceRumence
anahtarclaviscléchiavellaveclauclauchavecheie
gecenoxnuitnottenochenuèitnitnoitenoapte
şarkı söylemekcantarechantercantarecantarcantarcantarcantarcânta
keçicaprachèvrecapracabracabracabracabracapra
dil, lisanlingualanguelingualengualengallengualingualimbă
yer, alan, meydan, v.s.plateaplacepiazzaplazaplaçaplaçapraçapiaţă
köprüponspontpontepuentepontpontpontepod
kiliseecclesiaéglisechiesaiglesiaglèisaesglésiaigrejabiserică
hastanehospitalishôpitalospedalehospitalespitalhospitalhospitalspital

Metin örneği

Aşağıda Fransızca'da İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi'nin birinci maddesi, bunun Uluslararası Fonetik Alfabesi telaffuzu ve bu maddenin Türkçesi bulunmaktadır.

FransızcaUFATürkçe
Tous les êtres humains naissent libres et égaux en dignité et en droits. Ils sont doués de raison et de conscience et doivent agir les uns envers les autres dans un esprit de fraternité.[3][tu lez‿ɛtʁəz‿ymɛ̃ nɛs libʁ‿e ego ɑ̃ diɲite e ɑ̃ dʁwa il sɔ̃ due də ʁɛzɔ̃ e də kɔ̃sjɑ̃s e dwavt aʒiʁ lez‿œ̃z‿ɑ̃vɛʁ lez‿otʁ dɑ̃z‿œ̃n‿ɛspʁi də fʁɑtɛʁnite]Bütün insanlar hür, haysiyet, ve haklar bakımından eşit doğarlar. Akıl ve vicdana sahiptirler ve birbirlerine karşı kardeşlik zihniyeti ile hareket etmelidirler.[4]

Fransızca sayılar

 • sıfır - zero
 • bir - un(e)
 • iki - deux
 • üç - trois
 • dört - quatre
 • beş - cinq
 • altı - six
 • yedi - sept
 • sekiz - huit
 • dokuz - neuf
 • on - dix
 • on bir - onze
 • on iki - douze
 • on üç - treize
 • on dört - quatorze
 • on beş - quinze
 • on altı - seize
 • on yedi - dix-sept
 • on sekiz - dix-huit
 • on dokuz - dix-neuf
 • yirmi - vingt
 • otuz - trente

Bazı sözcükler

 • Fransızca: Français
 • Türkçe: Turc
 • Evet: Oui
 • Hayır: Non
 • Merhaba: Bonjour
 • İyi akşamlar: Bonsoir
 • İyi geceler: Bonne nuit
 • Hoşçakal: Au revoir
 • İyi günler: Bonne journée
 • Lütfen: S'il vous plaît / S'il te plaît
 • Teşekkürler: Merci
 • Önemli değil: De rien / Je vous en prie / Je t'en prie
 • Özür dilerim: Pardon / Je suis désolé / Je suis désolée
 • Kim?: Qui ?
 • Ne?: Quoi ?
 • Nerede?: Où ?
 • Neden?: Pourquoi ?
 • Adın nedir?: Comment vous appelez-vous ? / Comment t'appelles-tu ?
 • Çünkü: Parce que
 • Nasıl?: Comment ?
 • Ne kadar?: Combien ?
 • Anlamıyorum: Je ne comprends pas.
 • Evet, anlıyorum: Oui/Si, je comprends.
 • Yardım edin!: Au secours !!
 • Bana yardım edebilir misiniz?: Pouvez-vous m'aider s'il vous plaît ? / Pourriez-vous m'aider s'il vous plaît ? / Peux-tu m'aider s'il te plaît ? / Pourrais-tu m'aider s'il te plaît
 • Tuvalet nerede?: Où sont les toilettes ?
 • Türkçe konuşabiliyor musun?: Parlez-vous turc ?
 • Fransızca konuşamıyorum: Je ne parle pas français.
 • Bilmiyorum: Je ne sais pas.
 • Biliyorum: Je sais.
 • Karnım aç: J'ai faim.
 • Nasılsın?: Comment allez-vous? / Ça va? / Comment ça va ?
 • (Çok) İyiyim: Je vais (très) bien / Ça va (très) bien / Tout va (très) bien
 • (Çok) Kötüyüm: Je vais (très) mal / Ça va (très) mal / Tout va (très) mal
 • (evli)kadın:madam/okunuşu:madam
 • (bekar)kadın:mademoiselle/okunuşu: matmazel

Kaynakça

 1. ^ Source:[1], data for EU25, published before 2007 enlargement.
 2. ^ Sözlük.net Fransızca-Türkçe sözlüğü - appeler
 3. ^ Fransızca Vikikaynak'taki Déclaration universelle des Droits de l’Homme metni.
 4. ^ Türkçe Vikikaynak'taki İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi metni.

Konuyla ilgili diğer Wikimedia sayfaları :

Commons'da Fransızca ile ilgili çoklu ortam dosyaları bulunmaktadır.

VikiSözlük'te Fransızca ile ilgili kelime açıklaması bulunmaktadır.


Sözlükler

 

All translations of Fransızca


sensagent's content

 • definitions
 • synonyms
 • antonyms
 • encyclopedia

 • tanım
 • eşanlamlı

Dictionary and translator for handheld

⇨ New : sensagent is now available on your handheld

   Advertising ▼

sensagent's office

Shortkey or widget. Free.

Windows Shortkey: sensagent. Free.

Vista Widget : sensagent. Free.

Webmaster Solution

Alexandria

A windows (pop-into) of information (full-content of Sensagent) triggered by double-clicking any word on your webpage. Give contextual explanation and translation from your sites !

Try here  or   get the code

SensagentBox

With a SensagentBox, visitors to your site can access reliable information on over 5 million pages provided by Sensagent.com. Choose the design that fits your site.

Business solution

Improve your site content

Add new content to your site from Sensagent by XML.

Crawl products or adds

Get XML access to reach the best products.

Index images and define metadata

Get XML access to fix the meaning of your metadata.


Please, email us to describe your idea.

WordGame

The English word games are:
○   Anagrams
○   Wildcard, crossword
○   Lettris
○   Boggle.

Lettris

Lettris is a curious tetris-clone game where all the bricks have the same square shape but different content. Each square carries a letter. To make squares disappear and save space for other squares you have to assemble English words (left, right, up, down) from the falling squares.

boggle

Boggle gives you 3 minutes to find as many words (3 letters or more) as you can in a grid of 16 letters. You can also try the grid of 16 letters. Letters must be adjacent and longer words score better. See if you can get into the grid Hall of Fame !

English dictionary
Main references

Most English definitions are provided by WordNet .
English thesaurus is mainly derived from The Integral Dictionary (TID).
English Encyclopedia is licensed by Wikipedia (GNU).

Copyrights

The wordgames anagrams, crossword, Lettris and Boggle are provided by Memodata.
The web service Alexandria is granted from Memodata for the Ebay search.
The SensagentBox are offered by sensAgent.

Translation

Change the target language to find translations.
Tips: browse the semantic fields (see From ideas to words) in two languages to learn more.

last searches on the dictionary :

1640 online visitors

computed in 0.094s

I would like to report:
section :
a spelling or a grammatical mistake
an offensive content(racist, pornographic, injurious, etc.)
a copyright violation
an error
a missing statement
other
please precise:

Advertize

Partnership

Company informations

My account

login

registration

   Advertising ▼